مدیریت DNS برای میزبانی وب

بخش 1


نمای کلی DNS

سیستم نام دامنه (DNS) چیست

DNS یک بانک اطلاعاتی توزیع شده و سلسله مراتبی است که آدرس های IP مانند 192.0.2.30 را به نام های دامنه سازگار با انسان مانند مثال.com ترجمه می کند و استفاده از اینترنت را بدون نیاز به یادآوری شماره ها امکان پذیر می کند..

بسیاری از افراد ، DNS را به عنوان دفترچه تلفن اینترنت مقایسه می کنند. با این حال ، این یک دفترچه تلفنی نیست که مجبور به ترک آن شوید. DNS معمولاً چنان سریع کار می کند که حتی متوجه نمی شوید در آنجا باشد.

چرا باید DNS یاد بگیرید?

یادگیری اصول اولیه DNS به شما این امکان را می دهد که آزادی بیشتری برای استفاده از نام دامنه خود برای رسیدن به اهداف خود داشته باشید.

اگر می خواهید وب سایت خود را به هر دلیلی به وب سرویس میزبانی وب دیگر مهاجرت کنید ، درک DNS شما را قادر می سازد وب سایت ، ایمیل و سایر خدمات خود را بدون ایجاد مزاحمت در سرویس خود منتقل کنید..

حتی اگر یک مشاور فنی برای کمک به شما در میزبانی وب خود استخدام کنید ، درک DNS به شما کمک می کند تا اهداف خود را با مشاور ارتباط برقرار کرده و گزینه های خود را بشناسید.

ثبت نام دامنه

هنگام ثبت نام (یعنی خرید ، نام دامنه) از یک ثبت نام دامنه استفاده می کنید ، این سازمانی است که ثبت نام دامنه های اینترنتی را مدیریت می کند. بیشتر رجیسترهای نام دامنه نیز خدمات میزبانی را ارائه می دهند ، اما برخی از آنها چنین نمی کنند.

صرف نظر از اینکه ثبت کننده شما خدمات میزبانی را ارائه می دهد یا خیر ، می توانید نام دامنه خود را در هر سرویس میزبانی که می خواهید ، میزبانی کنید. نکته مهم این است که به اندازه کافی در مورد DNS آگاهی داشته باشید تا تصمیم بگیرید که می خواهید چه کاری انجام دهید و آن را عملی کنید. اولین قدم در جهت درست این است که بدانید اطلاعات مربوط به نام دامنه شما در چه مکانی ذخیره شده است و چگونه می توانید به آن دسترسی داشته باشید.

بخش 2

واژه نامه DNS

پرونده های منطقه DNS

پرونده های منطقه DNS فایلهای متنی ساده ای هستند که نام دامنه شما را توصیف می کنند ، به اینترنت می گویند وب سایت شما را چگونه می توانند پیدا کنند ، چگونه مسیر ایمیل را برای شما پیدا کنند و موارد دیگر.

شما به پرونده های منطقه در سرور نام اصلی که نسخه اصلی آن ذخیره شده است دسترسی دارید. می توانید با استفاده از کنترل پنل میزبانی وب سرویس میزبانی وب ، پرونده منطقه خود را ویرایش کنید.

سرویس میزبانی شما یک سرور اصلی و حداقل یک اسم ثانویه برای نام دامنه شما ارائه می دهد.

تصور غلط این است که فقط سرور نام اصلی بلکه سرورهای نام ثانویه نیز معتبر هستند. سرورهای نام ثانویه نسخه کپی شده از پرونده منطقه شما را با نسخه اصلی در سرور نام اصلی همگام نگه می دارند ، برخی از افزونگی و توازن بار را ارائه می دهند..

در اینجا به طور معمول یک سرور نام اصلی و فرعی ذکر شده است:

ns1.example.com
ns2.example.com

وقتی میزبان DNS را تغییر می دهید ، که معمولاً هنگام تغییر ارائه دهنده هاستینگ وب میزبان خود را تغییر می دهید ، اختیارات دامنه (منطقه) خود را به ارائه دهنده میزبانی جدید منتقل خواهید کرد.

میزبان DNS

میزبان DNS جایی است که شما می توانید پرونده های منطقه DNS منطقه خود را مدیریت کنید. غالباً ، افراد وب سایت خود را در همان سرویس میزبانی وب با DNS خود میزبان می کنند ، اما این یک الزام نیست.

سرویس میزبانی وب

خدمات میزبانی وب ذخیره و خدمات مورد نیاز شما را برای انتشار وب سایت خود در وب فراهم می کند. سه نوع اساسی از برنامه های میزبانی وب وجود دارد:

  1. برنامه های میزبانی وب مشترک, جایی که وب سایت شما روی سروری قرار خواهد گرفت که با سایر مشتریان سرویس میزبانی وب شما به اشتراک گذاشته شده است. میزبانی مشترک برای بسیاری از مشاغل کوچک و سرگرمی ها به خوبی کار می کند.
  2. مدیریت میزبانی وب ، یا برنامه های میزبانی سرور اختصاصی جایی است که سرویس میزبانی وب سرور اختصاصی را به شما اجاره می دهد ، به شما امکان دسترسی به تمام توان محاسباتی CPU سرور ، دسترسی به پهنای باند بیشتر و پشتیبانی بیشتر را می دهد. اگر ترافیک وب سایت شما شروع به فشار به محدوده میزبانی مشترک شما می کند ، وقت آن است که میزبانی مدیریت شده و اختصاصی را در نظر بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد میزبانی سرور اختصاصی ، راهنمای اختصاصی سرور اختصاصی ما را بخوانید.
  3. سرور اختصاصی مجازی (VPS) برنامه هاستینگ ترکیبی بین میزبانی مشترک و مدیریت شده است که به موجب آن وب سایت شما با سرور اختصاصی روی سرور خصوصی مجازی خود میزبانی می شود ، گرچه سخت افزار و برخی منابع دیگر را با سایر مشتریان به اشتراک می گذارد. با میزبانی VPS شما اغلب به کنترل کامل (دسترسی ریشه) به سرور مجازی خود دسترسی خواهید داشت ، بنابراین می توانید پیکربندی را مطابق با نیازهای خود تنظیم کنید و بسته های نرم افزاری مورد نظر خود را نصب کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد میزبانی VPS ، راهنمای VPS Hosting ما را بخوانید.

میزبانی ایمیل

بیشتر خدمات میزبانی وب میزبان ایمیل را ارائه می دهند که همراه با بسته میزبانی وب شماست ، و بسیاری از مشتریان میزبانی وب میزبان وب و ایمیل خود در همان سرویس میزبانی وب هستند.

از آنجا که خدمات میزبانی ایمیل منحصراً روی ایمیل متمرکز شده اند ، بعضی اوقات آنها خدمات الکترونیکی بهتری ارائه می دهند و گاهی اوقات قابلیت تحویل بهتری از ایمیل را نیز فراهم می کنند.

بخش 3

مدیریت DNS

DNS خود را با استفاده از کنترل پنل میزبانی وب خود مدیریت کنید

کنترل پنل میزبان وب یک رابط وب است که مدیریت حساب میزبانی وب شما را بدون مهارت های فنی گسترده آسان می کند. بیشتر حسابهای میزبانی وب دارای صفحه کنترل هستند که شما را قادر می سازد وب سایت ، ایمیل ، نام دامنه و DNS خود را مدیریت کنید.

در حالی که کنترل پنل این امکان را برای شما فراهم می کند که DNS خود را بدون دانش فنی عمیق مدیریت کنید ، درک این که چگونه DNS کار می کند هنوز مهم است.

میزبان: در اینترنت ، میزبان ها به رایانه های میزبان که با ترکیب نام محلی آنها با نام دامنه والدینشان نامگذاری شده اند ، اشاره می کنند. در email.example.com ، ایمیل میزبان است.

زیر دامنه: “زیر دامنه” دامنه ای است که بخشی از دامنه دیگر است ، بنابراین در blog.example.com بخشی از مثال.com است.

در حالی که آنها مفاهیم مشابه هستند ، یک میزبان اینترنت به یک کامپیوتر میزبان اشاره دارد و یک زیر دامنه خود نام دامنه را گسترش می دهد.

نامهای میزبان به یک رایانه یا منبع مراجعه می کنند. یک زیر دامنه دامنه را گسترش می دهد. بنابراین www.example.com یک میزبان است ، در حالی که www یک زیر دامنه است.

تفاوت بین نام میزبان و یک زیر دامنه در این است که میزبان یک کامپیوتر یا منبع را تعریف می کند ، در حالی که یک زیر دامنه دامنه اصلی والدین خود را گسترش می دهد. Subdomains روشی برای گسترش نام دامنه به خودی خود ارائه می دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پانل های کنترل میزبانی وب ، راهنمای نهایی پانل های وب را بخوانید.

انواع ضبط DNS

اکثر خدمات میزبانی وب دسترسی به این نوع رکورد ها را فراهم می کنند اگرچه ممکن است این ویژگی را متفاوت جلوه دهند. به دنبال چیزی بنام DNS Manager ، ویرایشگر منطقه DNS ، کنترل پنل DNS یا چیز مشابهی باشید.

سوابق NS

پرونده منطقه DNS سرورهای نام شما ، که شامل بقیه انواع ضبط است. نام ارائه دهنده میزبان شما منبع موثق اطلاعاتی در مورد چگونگی دستیابی به وب سایت شما و نحوه هدایت ایمیل برای دستیابی به نام دامنه شما است.

اگر تصمیم دارید از یک ارائه دهنده هاستینگ به ارائه دهنده دیگری تغییر دهید ، یکی از تغییراتی که شما ایجاد خواهید کرد این است که تغییر نام های سرور را به سمت میزبان جدید تغییر دهید.

به طور معمول دو یا سه سرور نام برای هر نام دامنه مشخص وجود دارد. سرورهای نام معمولاً از این طریق در کنترل پنل سرویس میزبانی شما ظاهر می شوند.

زمان زندگی (TTL)

سایر سرورهای نام این اطلاعات را برای مدت معینی ذخیره می کنند که اغلب در ثانیه اندازه گیری می شوند اما بعضی اوقات در ساعت ها اندازه گیری می شوند.

یک TTL به میزان 43.200 ثانیه (12 ساعت) به سرورهای دیگر نام می دهد که برای منطقه شما (نام دامنه) معتبر نیستند و در حال حاضر در حال ذخیره کردن پرونده منطقه شما هستند ، فقط برای ذخیره کردن پرونده منطقه شما به مدت 12 ساعت. تنظیم TTL بسیار مهم است ، در غیر این صورت ، ذخیره کردن سرورهای نام ، در صورت تغییر هر چیزی ، اطلاعاتی به روز را در نام دامنه شما ارائه می دهند.

اگر در حال تغییر در پرونده منطقه DNS خود هستید ، ممکن است بخواهید TTL را به طور موقت برای پرونده هایی که تغییر می دهید کاهش دهید ، سرعت انتشار این تغییرات در اینترنت.

پس از اعمال تغییرات ، ایده خوبی است که TTL را به مقدار پیش فرض تنظیم شده میزبان خود تغییر دهید. در غیر این صورت ، TTL پایین ترافیک غیر ضروری DNS را ایجاد خواهد کرد زیرا سرورهای نامگذاری حافظه پنهان ، حافظه پنهان داده های پرونده منطقه شما را بیش از حد پاک می کنند ، و همچنین تعداد زیادی جستجوی DNS را به سرورهای معتبر شما تبدیل می کنند و احتمالاً عملکرد وب سایت و سایر موارد را کاهش می دهند. خدمات.

سوابق

(آدرس) یک نام دامنه یا زیر دامنه را به آدرس IP ضبط می کند. از آنجا که هر منبعی در اینترنت دارای آدرس IP است ، تمام پرونده های منطقه DNS شامل سوابق A خواهند بود.

سوابق متداول ترین نوع رکورد به عنوان وظیفه اساسی سیستم نام دامنه ترجمه آدرس های IP به نام دامنه های قابل خواندن توسط انسان است.

نسخه غالب IP که با آن روبرو می شوید IPv4 است که آدرس های IP 32 بیتی با چهار عدد اکتبر به صورت جداگانه هستند.

در اینجا چند نمونه از سوابق A آورده شده است. توجه داشته باشید که بعضی از میزبان های DNS از خود دامنه برای نشان دادن دامنه root (shembull.com) استفاده می کنند ، در حالی که سایر سرویس هاستینگ از نماد @ برای نشان دادن مثال استفاده می کنند..

پایگاه دانش (اسناد) خدمات میزبانی خود را بررسی کنید و به قالب بندی استفاده از کنترل پنل سرویس میزبانی خود نگاهی بیندازید.

در اینجا چند نمونه از همان پرونده منطقه با استفاده از کنوانسیون های مختلفی وجود دارد که ممکن است در صفحه کنترل میزبانی وب سرویس میزبانی خود با آنها روبرو شوید.

یک نمونه سوابق

این همان پرونده منطقه همان سرویس میزبانی دیگر است.

مثال رکورد 2

اضافه کردن یک تصویر ضبط شده

سوابق AAAA

سوابق AAAA (quad-A تلفظ شده) در آدرس های IPv6. از آنجا که IPv4 هنوز غالب است ، بعید به نظر می رسد که شما نیاز به ویرایش این نوع از پرونده ها داشته باشید ، اگرچه در اینجا مثالی است که می توانید سوابق AAAA را هنگام مشاهده آنها بشناسید..

جدول نمونه سوابق AAAA

سوابق CNAME

CNAME (نام متعارف) نقشه یک نام میزبان مستعار را به نام میزبان دیگر ثبت می کند. از نام متعارف به عنوان “نام واقعی” و نام مستعار به عنوان “نام مستعار” بیاندیشید.

جدول مثال های ثبت نام

و در اینجا CNAME به وب سایت خارجی اشاره دارد.

جدول 2 را به عنوان مثال ثبت می کند

عکس صفحه CNAME به عنوان مثال

سوابق MX

سوابق مبادله نامه پست الکترونیکی (MX) سرورهای پستی را که نمایندگان انتقال پست الکترونیکی (MTA) باید برای ارسال نامه های ورودی وارد کنند ، مشخص می کند.

هر رکورد MX شامل نام دامنه سرور نامه و ارزش ترجیحی است و به نمایندگان انتقال ایمیل (MTA) می گویند که سرورهای پست را با کمترین تعداد ابتدا شروع کنند.

جدول مثال MX را ثبت می کند

گوگل MC تصویر را ضبط می کند

تصویر ضبط MX

سوابق PTR

سوابق Pointer (PTR) ، همتایان سوابق A ، آدرس IP نقشه به نام دامنه را برگردانید. این بیشتر توسط سرورها مورد استفاده قرار می گیرد تا تأیید شود که یک آدرس IP خاص با یک نام دامنه یا هاست خاص مرتبط است. تعداد بسیار کمی از ارائه دهندگان میزبانی دسترسی به تغییر سوابق PTR را فراهم می کنند ، و نحو کمی پیچیده است ، بنابراین نمونه های آن را ترک نمی کنیم..

سوابق TXT

ضبط TXT (ضبط متن) صاحبان دامنه را قادر می سازد متن را با نام دامنه خود مرتبط کنند.

به عنوان یک کاربر سرویس میزبانی وب ، می خواهید بدانید که چگونه از سوابق TXT برای احراز هویت ایمیل استفاده کنید.

احراز هویت ایمیل

به عنوان یک نام دامنه ، می خواهید از نام دامنه و اعتبار شرکت خود در برابر “جعل ایمیل” توسط اسپم ها و فیشرها محافظت کنید. بیشتر کلاهبرداران با استفاده از نام دامنه افراد دیگر ، برای ارسال میلیون ها ایمیل اسپم یا فیشینگ ، هویت خود را نقاب می زنند.

SPF

سوابق چارچوب خط مشی فرستنده (SPF) به شما امکان می دهد لیستی از فرستنده های ایمیلی که مجاز به ارسال ایمیل از طرف خود هستید ، از شما در برابر جعل ایمیل جلوگیری کند. این لیست شامل میزبان ایمیل شما ، ارائه دهنده خدمات ایمیل شما (ESP) ، ارائه دهنده سرویس پست الکترونیکی معامله گر شما (خدماتی است که رسید و مواردی از این قبیل را ارسال می کند) و سایر خدمات دیگری را که برای ارسال ایمیل های خروجی استفاده می کنید ، می باشد..

به عنوان مثال ، اگر از Google برای میزبانی ایمیل روزانه و MailChimp خود برای ارسال خبرنامه ایمیل و ایمیل های معامله ای با استفاده از یک آدرس IP اختصاصی استفاده کرده اید ، ممکن است سابقه SPF شما چیزی شبیه به این باشد:

جدول مثال ضبط SPF

توجه: بسیاری از ارائه دهندگان خدمات ایمیل (ESP) از نام دامنه خود در _Mail From استفاده می کنند"_ آدرسی که در قسمت های ایمیل وجود دارد. هنوز ایده خوبی است برای اجرای رکورد SPF برای نمایش از ، آدرس ایمیلی که از طریق آن ایمیل ارسال می کنید.

اضافه کردن رکورد txt و تصویر SPF

DKIM

نامه شناسایی شده کلیدهای دامنه (DKIM) گیرنده ایمیل را قادر می سازد هویت فرستنده را تأیید کند اما همچنین این پیام در هنگام انتقال تغییر نکرده است. DKIM از یک کلید عمومی منتشر شده به عنوان یک ضبط TXT در پرونده منطقه نام دامنه و یک کلید خصوصی که توسط فرستنده نگهداری می شود ، استفاده می کند. فرستنده برای هویت فرستنده یک هشدار دیجیتالی به هدرهای هر نامه الکترونیکی اضافه می کند و نامه الکترونیکی از زمان ارسال اصلاح نشده است..

اسناد میزبان ایمیل و سایر خدمات ارسال ایمیل را برای دستورالعمل های تولید کلید عمومی ، که اغلب از طریق رابط سرویس ایمیل انجام می شود ، بررسی کنید و کلید عمومی را در DNS خود به عنوان ضبط TXT کپی کنید..

در اینجا مثالی از DKIM با استفاده از سوابق TXT آورده شده است:

جدول مثال DKIM با استفاده از سوابق TXT

برخی از ارائه دهندگان خدمات ایمیل (ESP) از شما می خواهند که از CNAME استفاده کنید تا به DKIM خود اشاره کنید.

با استفاده از CNAME در جدول نمونه DKIM آنها

برای اطلاع دقیق از نحوه اجرای DKIM برای سرویس ایمیل مورد نظر ، از پایگاه دانش سرویس های ایمیل استفاده کنید.

mailchimp DKIM با استفاده از CNAME

DMARC

تأیید هویت پیام مبتنی بر دامنه (DMARC) با انتشار خط مشی در مورد گیرنده های ایمیل به نحوه رسیدگی به خرابی های تأیید اعتبار ، ارائه گزارش به صاحبان دامنه ، بر روی SPF و DKIM ایجاد می کند ، بنابراین آنها می دانند که چگونه از نام دامنه آنها استفاده می شود.

DMARC بطور قابل توجهی پیچیده تر از SPF و DKIM برای پیاده سازی است ، بنابراین اگر تصمیم دارید DMARC را پیاده کنید ، بهتر است به دنبال یک متخصص باشید..

بسیاری از کارشناسان تحویل ایمیل تصور می کنند DMARC آینده تحویل ایمیل است و ما به روزی می رویم که تحویل ایمیل بدون اجرای موفقیت آمیز DMARC دشوار باشد.

در اینجا مثالی از یک خط مشی DMARC وجود دارد که می خواهد نامه الکترونیکی را رد کند که تأیید اعتبار الکترونیکی را رد کند ، و گزارش های جمع آوری شده درباره عدم تأیید اعتبار را به [email protected] ارسال می کند..

جدول نمونه سیاست DMARC

ابزارهای DNS مبتنی بر وب

  • Mxtoolbox یک ابزار تشخیصی و جستجوی شبکه محبوب است. با استفاده از Mxtoolbox ، می توانید همه چیز را از تشخیص مشکلات DNS گرفته تا بررسی کنید تا ببینید که آدرس های IP و نام دامنه در لیست های سیاه وجود دارد یا خیر..
  • SPF Survey ابزار مفیدی برای اعتبارسنجی سابقه SPF شما است. در صورت بروز مشكل ، برگه را برمی گرداند و یا با جزئیات ارزشمند روبرو نمی شوید.
  • بازرس DKIM به شما امکان می دهد سوابق DKIM خود را بازرسی و اعتبار کنید.
  • بازرس DMARC شما را قادر می سازد تا سوابق DMARC را برای نام دامنه خود بررسی کنید.
  • Whois Lookup از پایگاه داده Whois که حاوی اطلاعات میزبانی روی نام های دامنه ثبت شده است پرس و جو می کند و به شما می گوید دامنه مورد نظر شما در دسترس است.

نتیجه

یادگیری اصول اولیه DNS به شما این امکان را می دهد تا از میزبان وب و ایمیل خود استفاده بهتری داشته باشید و به شما قدرت ایجاد تغییرات و حتی تغییر خدمات میزبانی را بدهید..

این که آیا شما به تازگی میزبانی نام دامنه خود را شروع کرده اید یا در حال حاضر از خدمات میزبانی وب استفاده می کنید ، ممکن است زمانی پیش بیاید که می خواهید وب سایت خود را به یک سرویس میزبانی جدید منتقل کنید.

دانستن اینکه بعد از به کار انداختن وب سایت خود در سرویس میزبانی جدید ، می توانید سرورهای نام را به هاست جدید تغییر دهید ، می توانید این انتقال را انجام دهید. شما هنوز هم می خواهید مستندات ارائه شده برای انتقال را بخوانید ، اما داشتن دانش DNS درک آن را آسان تر می کند.

اگر تصمیم دارید که میزبان ایمیل خود در یک سرویس متفاوت از وب سایت خود باشید و بدانید که این سوابق MX است که مسیریابی ایمیل را کنترل می کند ، به شما کمک می کند تا اطلاعات مربوط به میزبان جدید خود را برای یکپارچه سازی انتقال به میزبان جدید تشخیص دهید..

بسیاری از خدمات از DNS به عنوان روشی برای تأیید مالکیت نام دامنه استفاده می کنند. آنها از شما می خواهند که یک ضبط TXT یا یک ضبط CNAME ایجاد کنید تا ثابت کنید که یا مالک دامنه هستید یا شخصی مجاز به مدیریت DNS هستید. دانستن سوابق CNAME و TXT و نحوه ویرایش آنها به شما امکان می دهد تا به طور مؤثر مالکیت نام دامنه را تأیید کنید.

کاربر معمولی اینترنت هر روز صدها سؤال از DNS را ایجاد می کند بدون اینکه بخواهید یک شماره واحد را به خاطر بسپارید. DNS قهرمان ناخوشایند اینترنت است که بی سر و صدا در پشت صحنه اجرا می شود.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me